Új rendszer új megjelenést kíván – Visszaváltható palackok jelölése, vonalkódozása
A műanyag flakonos, fém dobozos és üveges italcsomagolások visszaváltására 2024 január 1-től új kötelező visszaváltási rendszer került bevezetésre. A Visszaváltó automatáknál, vagy kézi visszaváltó helyeken, azokat a Magyarországon forgalomba hozott csomagolásokat lehet visszaváltani, amelyeket a MOHU – MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. rendszerében regisztráltak és azokon a visszaválthatóság logója és a termék vonalkódja fel lett tüntetve, valamint ezek beazonosíthatók, tehát a termékeket épségben (összenyomás nélkül) szeretnék visszaváltani.
Ahhoz, hogy az italcsomagolás a kötelező visszaváltási rendszer kritériumainak megfeleljen, az alábbi összefoglaló hasznos információként szolgálhat.
Logó
- A kötelezően visszaváltási díjas, NEM újrahasznosítható (egyutas) műanyag palackok, dobozok és üvegek visszaváltási díja egységesen 50 Ft. A terméken az alábbi logót kell elhelyezni, amelynek minimum mérete: mag: 10,979 mm, szél.: 13 mm:
- A kötelezően visszaváltási díjas újrahasznosítható (többutas) termékek díját az adott termék gyártója határozza meg, ezért ezeken a termékeken az elhelyezett visszaválthatósági logóban különböző összeg szerepel (itt az összeg csak példa), a logó minimum mérete: mag.: 5,646 mm, szél.: 13 mm :
A logót nem lehet:
- torzítani
- elforgatni (megdönteni)
- körvonalazva alkalmazni
- árnyékolni
- bármilyen módon megváltoztatni
A logó pozitív és negatív formában is alkalmazható, de javasolt egyszínű háttéren elhelyezni. Színhasználatát tekintve nincs megkötés, viszont abban igen, hogy a logónak a lehető legnagyobb kontrasztban kell lennie a háttér színével.
A logó és a vonalkód
A logóval egy látómezőben kell elhelyezni a vonalkódot is, figyelve a logó és a vonalkód védelmi terére (a védelmi tereik nem érhetnek össze).
Védelmi tér (nyugalmi zóna)
- A logó körül 2-2 mm úgynevezett védelmi tér (nyugalmi zóna) szükséges
- A vonalkód nyugalmi zónájának méretét a GS1 Magyarország Zrt. által meghatározott nemzetközi szabvány szerint kell megállapítani, csak úgy mint a formátumát, elhelyezését. A vonalkód nyugalmi zónája ugyanolyan színű kell, hogy legyen, mint a vonalkódok közötti hézagok színe.
Vonalkód
A fém palackokon vertikálisan (létra ) kell elhelyezni a vonalkódot. Műanyag és üveg esetén nem kötelező, de javasolt ez az elrendezés.
Címkézés
Amennyiben egy adott italtermék csomagolását nem lehet a rendelet szerint módosítani (pl. import áru címkéje vagy közvetlenül az üvegre festett címke esetén) a logó és az új vonalkód elhelyezését öntapadó címke használatával kell teljesíteni. Feltétele, hogy a régi vonalkódot felülcímkézéskor 100%-ban fedje az új vonalkódot és a visszaváltási logót tartalmazó címke. Az elkészült címkét amely nem lehet túl fényes, a csomagolás sima felületén kell helyezni.
Természetesen a felülcímkézett terméket is (minta termék beküldésével) regisztrálni kell a MOHU rendszerében.
Amennyiben az ön terméke is ebbe a kategóriába tartozik, keressen minket és elkészítjük címkéjét, de vonalkód igénylésben is számíthat ránk.
A kötelező visszaváltási rendszerről bővebben itt olvashat.
Öntapadó Címke Nyomtatás – Ragaszkodjon hozzánk!