RFID: a lehetőségek tárháza
Az RFID a skót Sir Robert Wattson-Watt 1935-ös találmányán alapuló, radar rendszerből nőtte ki magát, amely eleinte csak a katonai technológiákban kapott szerepet. A második világháború idején a szövetséges hatalmak radarhullámokat használtak a repülőgépek azonosítására. Ez volt az első lépés afelé a képesség felé, hogy távolról lehessen objektumokat azonosítani. Tovább fejlődve mára egy sokrétű, az élet számos területén nélkülözhetetlen azonosítási rendszerré vált.
A rendszer életútja napjainkig
Első ipari alkalmazások
A 60-as években kifejlesztett EAS elektronikus termékfelügyeleti rendszer, még csak arra volt képes, hogy a vásárlásoknál nem hatástalanított tag-eket jelezte (bolti lopások megakadályozása). Az 1970-es években kezdték az első RFID rendszereket bevezetni különböző ipari területeken és állattenyésztésben (állatok jelölése, nyomon követése). Ezek az alapvető rendszerek csupán néhány méteres hatótávolsággal rendelkeztek.
A 70-es években szabadalmaztatták az USA-ban a már aktív, újraírható memóriával rendelkező RFID tag-et. Majd a következő évtizedtől mind Amerikában, mind Európában újabb és újabb fejlesztéseknek köszönhetően különböző területeken alkalmazták az RFID technológiát úgy mint, konténerkezelés, autópálya díjfizetés, vagy például a tenyészállatok bőre alá juttatott üvegkapszulás transzponderek, amelyeket mai napig alkalmaznak házikedvencek esetén is.
„Frekvencia ugrás”
Elérkezett az idő, amikor a 125 kHz-ről áttértek a 13,56 Mhz-es (HF) sávra, amely olvashatóvá tette a tag-eket nagyobb távolságról és gyorsabb adatátvitelt eredményezett. Hamarosan pedig jött az UHF RFID, amely még ezt is felülmúlta.
Kereskedelmi áttörés
A technológiai fejlődés hamarosan lehetővé tette az RFID chipek és címkék tömeges gyártását. Az 1990-es években a rendszer gyorsan teret hódított a logisztikában és a kereskedelmi szektorban, főként árukövetési célokra.
Az RFID napjainkban
Mára a chipek mérete tovább csökkent, miközben kapacitásuk és hatótávolságuk nőtt. A rendszer a mindennapjaink része lett. Jelen van a gyártásban, leltározásban, ellátási láncokban, fizetési rendszerekben, a hamisítás elleni védelemben, az egészségügyben, könyvtári könyvek címkéitől kezdve a repülőtéri poggyászokig, és sorolhatnánk még.
RFID a Jövő kapujában
Az RFID története nem csak a múltról szól, hanem egy olyan izgalmas jövőről is, amelyben a technológia segítségével még hatékonyabbá és kényelmesebbé tehetjük mindennapjainkat. A kezdetektől napjainkig az RFID folyamatosan alakítja át a világot, és a változás még csak most kezdődik.
Nem véletlenül figyeltünk fel mi is az RFID technológiára, hiszen a régi értékek megtartása mellett, fontos számunkra a technikai fejlődés.
Amennyiben RFID tag-re, vagy bármilyen eszközre (olvasó, adatgyűjtő, nyomtató) van szüksége, akkor keressen minket és segítünk.
Öntapadó Címke Nyomtatás – Ragaszkodjon hozzánk!