Mi is az a kifutós, vágójeles, vektorgrafikus PDF
Amikor az ember fia/lánya nem járatos az alkalmazott grafika terén, azonban szeretne kicsit többet megtudni egy-egy a témában felmerülő fogalomról, akkor kérdez. Azonban, hogy megelőzzük és ezzel időt spóroljunk neki, röviden pár szó a címkenyomtatáshoz bekért pdf-hez szükséges nyomdai fogalmakról.
Tehát, ha olyan képek rajzolódnak ki a fejében, amelyeket nyomtatva szeretne látni, mondjuk egy öntapadó címkén, akkor az alábbi kifejezésekkel találkozhat nálunk.
Kifutó
Ahogyan a neve is utal rá, a kép vagy grafika ki- illetve túl fut a vágás vonalán. Ez azért szükséges, hogy ne keletkezzen a vágás után nem kívánt szegély/margó, tehát a grafikai tervet már ennek figyelembevételével kell elkészíteni. A kifutó általában 3 mm, de előfordul, hogy ettől nagyobbra is meghagyják. Nem a mérete a lényeg, csak az, hogy legyen.
Vágójel
Ez a kifejezés nem is szorul nagy magyarázatra, hiszen az elnevezés itt is beszédes, tulajdonképpen csak a jelölés módja szorul tisztázásra. Tehát vágójelnek nevezzük a kép éleinél elhelyezett függőleges és vízszintes rövid segédvonalakat, amelyek a vágás (stancolás) pontos helyét jelölik.
A fenti két jelzés a vágás pontossága miatt szükséges a nyomdai pdf-en, míg a Vektorgrafikus kép magára a képre, grafikára fókuszál, azaz a kép és rajzolat milyenségére
Vektorgrafikus PDF
Olyan számítógépes grafika, amely veszteségmentesen állítja elő a képet, a pixel technikával ellentétben geometriai alakzatokból koordináták és egyenletek segítségével. Így lesz a kép teljesebb, mondhatni „hézagmentes” és tetszőlegesen nagyítható.
A megrendeléstől a kész cikkig több munkafázis követi egymást, ebből a legizgalmasabbak a tervezés és a nyomtatás. Ahhoz, hogy ez a kalandos út eredményesen érjen véget, fontos tisztázni a fenti grafikai jelöléseket és szerkesztési módokat és alkalmazni a beküldött pdf-en, így az elkészült címke tökéletesen tükrözi majd az elképzelést.