Míg régen őseink maguk termesztették és/vagy gyűjtötték be az élelmüket, ma már szinte nincs olyan ember aki ne vásárolna valamilyen kész élelmiszert. Azt gondolhatnánk, hogy ha nem mi termeljük vagy készítjük el, nem lehetünk biztosak abban, hogy mit kapunk. Természetesen ez ma már nem igaz, hiszen az élelmiszerjelölés szabályozásának köszönhetően, tisztázott az adott termék származása, tulajdonságai, élettani hatásai.
„A táplálékod legyen az orvosságod, és az orvosságod a táplálékod.” Hippokratész
Az élelmiszerek kapcsán a legfontosabb, hogy az amit megeszünk egészséges legyen, ehhez tisztában kell lennünk az eredetével, tudnunk kell, hogy mit tartalmaz, meddig fogyaszthatjuk, és sorolhatnám még. Akiknél pedig ételintolerancia vagy étel allergia áll fenn, még fontosabbak a pontos információk az adott élelmiszer kapcsán.
A készre csomagolt termékek esetén a HACCP (veszélyelemzés kritikus szabályozási pontokon) rendszer előírásainak megfelelő élelmiszer címkéknek köszönhetően, biztosak lehetünk a minőségben, az összetevők ismeretében pedig könnyen és biztonságosan vásárolhatunk.
A címkének az adott élelmiszer nevén; a származási helyén; a gyártó adatain és a nettó súlyán túl, fontos eleme a tápértékjelölés, amelynek köszönhetően az adott élelmiszert úgy illeszthetjük az életünkbe, ahogy az esetleges speciális étrendünk megengedi.
Valamint pontos képet kapunk az összetevőkről – mennyiségük szerint csökkenő sorrendben -, az allergénekről, amelyeket kötelezően ki is kell emelni (eltérő betűtípus, stílus, méret, vastagság, aláhúzás, külön felsorolás…stb.), illetve jelezni kell, ha ugyan nem tartalmazza, de gyártás során kapcsolatba kerülhetett allergiát vagy intoleranciát okozó anyaggal, mert van akinek ez bizony létkérdés.
Természetesen a különleges tárolási és/vagy felhasználási feltételek, továbbá a minőségmegőrzési idő vagy fogyaszthatósági idő elmaradhatatlan elemei a termékcímkéknek és amennyiben szükséges, felhasználási útmutatót is tartalmazhat.
Az egy adagos ételcímkéken pedig helyet kapnak olyan információk, hogy pontosan mikor készült, hogy az ételt fogyasztás előtt újra kell-e hőkezelni, hogy az azonnal el nem fogyasztott ételt hűtve kell-e tárolni és természetesen azt is, hogy az étel meddig fogyasztható. A fagyasztott termékcímkéken pedig a lefagyasztás illetve a felolvasztás időpontjának jelölése is helyet kap.
Láthatjuk, hogy az élelmiszerek címkéin a pontos jelölések ugyanolyan fontosak, mint maga az étel, hiszen megragadja a lényeget és ennek köszönhetően mi teljes nyugalommal fogyaszthatjuk, abban a biztos tudatban, hogy azt kaptuk, amit kerestünk és így ételünk valóban éltetni fog.
Ragadja meg a lehetőséget és keressen minket címke ötletével és/vagy tervével, hogy beszédes címkéi a megfelelő információkkal szolgáljanak vásárlói számára.
Öntapadó Címke Nyomtatás – Ragaszkodjon hozzánk!